Za chwilę pokaże Ci jak skutecznie wyznaczać cele aby osiągnąć wymarzony rezultat. Temat wyznaczania celów często powraca jak bumerang. Z badań wynika, że osoby które poprawnie wyznaczają swoje cele osiągają znacznie lepsze rezultaty niż osoby, które tego nie robią. Dlatego postanowiłem dzisiaj przybliżyć Ci temat poprawnego wyznaczania celów. Planowanie jest dziś domeną ludzi przedsiębiorczych.

Czy wyznaczanie celów jest takie ważne

Tak jak to powiedział Brian Tracy  „Jeżeli nie realizujesz własnych celów to realizujesz cele innych ludzi”. Czy chcesz czy nie to i tak realizujesz cele swoje lub cudze, świadomie lub nieświadomie, ale powtarzasz to praktycznie każdego dnia.

Lepiej wyznaczać swoje cele, ponieważ one będą Cię przybliżały do spełnienia Twoich marzeń. Oczywiście na początku możesz wykorzystać cele innych o ile one przybliżają Ciebie do osiągnięcia Twoich celów.

Najważniejszą sprawą podczas planowania celów jest to, aby cele zapisać na kartce papieru. Nie w komputerze, ani w głowie, bo będziesz sabotował swoje wysiłki. Zapisanie celów na kartce powoduje zaangażowanie Twojego mózgu do działania, który będzie Twoim sprzymierzeńcem w osiąganiu celu.

Jak skutecznie wyznaczać cele – 6 czynników, które muszą być spełnione abyś nie sabotował własnych wysiłków

W tym akapicie pokaże Ci jakie czynniki muszą być spełnione, aby Twoje cele zostały zrealizowane. Wiele osób popełnia błąd podczas wyznaczania celów i nigdy ich nie osiąga. Liczę na to, że Ty wyznaczysz je poprawnie zgodnie z podanymi wskazówkami. A więc zaczynamy 🙂

Cel zawsze musi być sformułowany w czasie teraźniejszym i formie dokonanej

Podczas formułowania swojego celu musisz użyć czasu teraźniejszego i formy dokonanej, co będzie motywowało Twoją podświadomość do osiągnięcia Twojego celu.

Często popełnianym błędem jest formułowanie celu w sposób następujący: np. chciałbym być bogaty, chciałbym rzucić palenie, chciałbym biegać itp. Taka konstrukcja formułowania celu jest błędna, ponieważ dotyczy przyszłości – chciałbyś kiedyś niekoniecznie teraz. Może to być za rok, 5, 10 nie wiadomo.

Dlatego ważne jest aby konstruować cel w czasie teraźniejszym i formie dokonanej. Zamiast napisać chciałbym być bogaty należy napisać jestem bogaty. Chciałbym biegać – biegam. Chciałbym schudnąć – ważę 68kg

Cel musi być napisany w formie pozytywnej

Ważne aby napisać cel w formie pozytywnej, ponieważ negatywnie sformułowany cel sabotuje nasze wysiłki. Często podczas pisania celów ludzie używają słówka „nie”. Nie będę palił. Nie będę dużo jadł. Nie będę miał długów itp.

Jak już może słyszałeś nasza podświadomość nie rozróżnia zaprzeczeń, co oznacza że jeżeli nasz mózg ma coś zanegować musi najpierw o tym pomyśleć. Tym samym przywołuje na myśl słowa: będę palił, będę dużo jadł, będę miał długi. Pomyśl czy to pomaga Ci w osiąganiu celów?

Dlatego pamiętaj o formie pozytywnej: jestem bez nałogów, ważę 68kg, jestem bogaty, na moim koncie w banku jest xxx zł.

Cel musi być mierzalny

Oznacza to, że musisz wiedzieć kiedy cel zostanie osiągnięty. W innym wypadku cel będzie niejasno sprecyzowany i trudny do osiągnięcia.

Przykładowo jeżeli wyznaczysz cel: jestem bogaty to musisz ustalić co dla Ciebie oznacza słowo bogaty. Dla jednej osoby to będzie 1mln zł na koncie. Dla drugiego będzie to życie na poziomie 10000 na miesiąc, a dla trzeciego będzie to kwota 5000zł.

Więc jak widzisz każda osoba wyznaczająca cel ma inne wyobrażenie na temat wyznaczanego celu, dlatego tak ważne jest doprecyzowanie kiedy będziesz wiedział czy cel został osiągnięty.

Cel musi być realistyczny do osiągnięcia

Oznacza to, że musisz wierzyć, że ten cel jest w Twoim zasięgu. Jest realny do osiągnięcia. Nie może być to cel, który będzie nieosiągalny, ponieważ inaczej Twoja podświadomość nie będzie go realizowała, ponieważ straci za dużo energii a nie będzie widać rezultatów.

Przykładowo jeżeli masz np. długi i wyznaczysz sobie cel, że jesteś bogaty i masz 1 mln na koncie to taki cel nie będzie realistyczny do osiągnięcia. W wyznaczonym celu muszą być spełnione przesłanki, że jest szansa na osiągnięcie tego celu.

Podczas wyznaczania realistycznych celów ważne jest aby na samym początku wyznaczać cele o mniejszym kalibrze, które faktycznie jesteśmy w stanie osiągnąć.

Cel musi być ambitny

Oznacza to, że wyznaczony cel ma Ciebie napędzać do działania. Musi być ambitny i musi Cię motywować do jego osiągnięcia. Dobry cel odpowiada na pytanie dlaczego, po co, co mi to da, że go osiągnę.

Cel musi mieć wyznaczony termin realizacji

Każdy cel musi posiadać termin realizacji. Cel bez terminu realizacji jest tylko marzeniem. Twoja podświadomość musi widzieć jaki jest termin realizacji, aby ci pomóc w ich osiąganiu.

Na przykład 1 grudnia 2015r ważę 68kg. 15 października jestem najlepszym sprzedawcą i zarabiam 10000zł miesięcznie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przybliżyłem Cię do realizacji Twoich celów. Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić po przeczytaniu tego artykułu to spisać na kartce swoje cele.

Sformułuj przynajmniej 10 celów. Z tych sformułowanych wybierz ten najważniejszy dla Ciebie. To będzie Twój cel nadrzędny. Reszta celów to cele poboczne, których realizacja będzie przybliżała Cię do zrealizowania celu nadrzędnego.

Możesz wywiesić swoje cele gdzieś w widocznym miejscu co będzie motorem napędowym w ich realizacji.

Do każdego celu zrób plan. Zrób listę możliwych do wystąpienia przeszkód, które musisz pokonać aby zrealizować cel. Zrób listę dodatkowych informacji i umiejętności, które musisz posiąść, aby zrealizować cel. Sporządź również listę osób, których pomocy potrzebujesz aby osiągnąć sukces.

Na koniec wizualizuj swój cel jakby był już spełniony. Poczuj jak się świetnie czujesz po osiągnięciu wyznaczonego celu.

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
prywatne ubezpieczenie medyczne
Prywatne ubezpieczenie medyczne – nie tylko dla bogatych?

Czy prywatne ubezpieczenia medyczne muszą się kojarzyć większości ludzi z...

Zamknij